Ana içeriğe atla

Çocuk Edebiyatı Üzerine Söyleşmece

Blog benim elim ayağım gibi oldu. Biraz uzak kalsam internetten aklımı işgal etmeye başlıyor en olmadık yerinden. Derler ya hani; "çocuğum gibi"! Burayı takip ettiğini bildiğim bilmediğim tüm okurlar da benim paylaşım ortaklarım. Hepsine ziyaretlerinden dolayı teşekkürü borç bilir hemen de öderim! 

Yazmak hep vardı, nefes varsa var olmaya devam da edecek. Ama biçim değişiyor kuşkusuz, yazarın ilgi alanları da değiştikçe. Şu sıralarda bir çocuk romanı üzerine çalışıyorum. Sizler de hazır burayı ziyaret etmişken belki konuya ilişkin fikirlerinizi beyan etmek istersiniz. Türkiye'de çocuk edebiyatına verilen önemden tutun da, size göre çocuklara hitap eden eserlerin olmazsa olmazlarına kadar birçok konuda aklınıza gelenleri bana yazarsanız çok memnun olurum. Burada paylaştıklarımızı birkaç ay sonra bir kitabın satır aralarında yakalayabilirsiniz belk, ne de hoş olur! 

Sesinizi sözünüzü, ister bu yazıya yorum olarak, isterseniz akerindir@gmail.com adresine elektronik posta olarak gönderebilirsiniz. 

İlginiz için şimdiden teşekkürler!

Yorumlar

  1. çocukken sınıf kütüphanesinden kitap çaldım ben.. hani gri renkli uzun kilitli dolap vardı ya..

    sevgi arsızı ölüm'ü..

    çaldıgım kitaba bakar mısınız
    hangi çocuk böyle şanslı olur ki :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Periscope'uyoruz!

Biraz Paris'te turlamaya ne dersin? Ya da Riyad'da toplantıya yetişmeye? Milano'da metroya binsek? Maryland'deki kazları izlesek beraber?

Bunların hepsini yaparız tabii ömrümüz varsa. Seyircisi olmaksa bu ara hem bedava hem de fena eğlenceli. 

"Periscoping" gibi bir ifadeyi hayatımıza katan, şahane bir uygulamadan söz ediyorum: Periscope

Şurada daha bir yıl önce ortaya çıkan "dünyayı başkasının gözlerinden görme" fikrinden doğan bu "app", uygulamanın yaratıcıları Kayvon Beykpour ve Joe Bernstein'in aklından öptürecek cinsten. 

Uygulamanın resmi internet sitesinde dünyanın dört bir yanını görmenin büyüsünden bahsederken Kapadokya'ya da selam çakan adamlar, şu cümleyle gönülleri fethediyor: Bir fotoğraf, binlerce söze değer olabilir. Ama canlı bir video, seni başka bir yere götürebilir.

Nasıl çalışıyor? 

Bu arada sadece ios'larda çalışıyor. Ancak Android cihazlar için de uygulamanın eli kulağında. 

Uygulamayı indiriyor, varsa Twitter …

Sen ve Ben

Geçenlerde Power FM'de bir şarkıya rastladım. Resmen beni ele geçirdi. 
Çok yüksek olmayan bir tempo, akla takılan bir melodi ve bir kelimesini bile anlamadigim (arada bir "perişan" duydum sanki) sözlerin böyle cezbedici olmasi.. Beni benden aldı.

Kulak kesildim, baktım sözler Farsça gibi. Hemen SoundHound'u açtım, şarkıyı buldum: Man o tu.

Şarkıya sardıktan sonra öğrendim ki sözler Mevlana şiiri imiş. Aklım bir daha kaçtı. 

Şiirin Farsça ve Türkçesini yazayım, tam olsun.
Dinleyin, dinletin.

khonak an dam ke neshinim dar eyvan, man o to
be do naghsho be do soorat, be yeki jan, man o to
khosh o faregh ze khorafat-e-parishan, man o to
man o to, bi man o to, jam' shavim az sar-e-zogh

saadet zamanı: avluya doğru oturmuşuz, sen ve ben
endamımız çift, sûretimiz çift, rûhumuz tek, sen ve ben
bulandıran palavralardan âzâde, gamsız bir keyif, sen ve ben
sen ve ben, ne sen varsın ne de ben, bir olmuşuz aşk elinden

Haftanın Güzelleri: ActOrchestra - Sıfırdan Sonra

Hayatta bazı güzellikler var; hiç beklemediğiniz bir anda haberdar olduğunuz ve iyi ki de bana göründü dediğiniz güzellikler. İşte geçtiğimiz hafta ben böyle iki güzelliğe denk geldim.

Konuşmak? Yani bildiğimiz anlamda? Hayır.


Bursa'da bu yıl dördüncüsü düzenlenen "Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali", Devlet Tiyatroları'nın şahane etkinliklerinden biri oldu. Ancak bu festivalin bir oyunu vardı ki, sanırım sahne sanatları hakkında herhangi bir şey beni uzun zamandır böyle düşündürmedi.

Actorchestra'dan söz ediyorum. Bükreş Ulusal Tiyatrosu oyuncularının sahnelediği, tek perdelik bu oyunda herhangi bir dilde konuştukları söylenemez. Ancak herkese aynı anda aynı duyguları hissettirecek, senkron sıkıntısı yaşatmadan güldüren, coşkulandıran bir performans izlediğimizi içtenlikle söyleyebilirim. 
Aslında biraz önce her ne kadar "bir tiyatro festivalinde" kendisini "oyun" diye çağırmış olsam da, bu seyri doğru tanımlamak biraz güç. N…