Ana içeriğe atla

yetkililere sesleniyoruz, kucaklaşan heykel istemiyoruz!

Bizim bi heykel var duydunuz mu? Bi kadın bi erkek hani, olmayacak(!) şekilde duruyorlar kasabanın(!) ortasında. Halkın tepkisiyse yerinde gayet; “Taşlarız biz onu, yakarız başkanım” şeklinde belediye başkanının kapısına dayanıyorlar. Eh haklılar tabi, ahlâkı bozuluyor bizim kızlarımızın…

Nerdesiniz be ağalar, adamlar, insanım diye iki ayağı üzerinde durup yürüyen arada bir eserse düşünen yaratıklar, nerede, hangi zamandasınız? Bahsettiğiniz kucak kucağa kadın ve adam heykelinin ne de güzel sarıldığını, eserin nasıl da estetik olduğunu kavramanız için size Avrupa’dan ithal göz zevki, estetik algısı mı zerk etmek lazım? Hiç olmadı, “görmezden geliriz” de mi diyemiyor diliniz, de habire “ ben o erkeğin çükünü keserim, nasıl da sarılmış karıya” diyor…

Ne de güzel diyor ağzını öptüğümün amcası… Bir de ekliyor bunu diyen, “bizim kızlarımızın ahlakı bozuluyor…” Ulan hadi bozulacak illa diyelim bi ahlak, bi kızlarınızınki mi bozulmaya meyilli? Erkekleriniz ahlâk konusunda tepeden garantili mi, bozulursa da yenisiyle değiştiriyorlar da olan kızlarınıza mı oluyor?

Heykeltıraşın mevzua yaklaşımı da bi garip… O da “cinsel organları bile yok” diyor… E ne diyelim yani, cinsel organları yokmuş bunun, başka gezegenin insanları bunlar bırakalım rahat rahat kucaklaşsınlar mı? Olmaz, madem mesaj verilecek, yap adamın pipisini de, “aha olum bize bir şeyler anlatmak istiyor lan” diyebilelim biz de heykel için... Hazır sığ bakmaya başlamışız her şeye, bu heykel konusunun yanına da bir çizik atalım böylelikle, değil mi?

Ne çok soru sordum ben de, irdelemekten bitap düştüm. Sök at heykeli o kadar konuşacağına, bitsin gitsin… Boş gündemler de meşgul etmesin memleketimin kendinden yoğun gündemini… “Sus be kadın sus!” de bana ağzını öptüğümün amcası, “Sus!” de bana…

Yorumlar

 1. konu cinsellik degil
  konu heykel
  konu sanat
  agaların beylerin kendilerinin bilmediklerini kendilerinden görmemeleri.
  hanımların kendilerini ezdirerek,ben bilmem beyim bilir deme edaları

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Periscope'uyoruz!

Biraz Paris'te turlamaya ne dersin? Ya da Riyad'da toplantıya yetişmeye? Milano'da metroya binsek? Maryland'deki kazları izlesek beraber?

Bunların hepsini yaparız tabii ömrümüz varsa. Seyircisi olmaksa bu ara hem bedava hem de fena eğlenceli. 

"Periscoping" gibi bir ifadeyi hayatımıza katan, şahane bir uygulamadan söz ediyorum: Periscope

Şurada daha bir yıl önce ortaya çıkan "dünyayı başkasının gözlerinden görme" fikrinden doğan bu "app", uygulamanın yaratıcıları Kayvon Beykpour ve Joe Bernstein'in aklından öptürecek cinsten. 

Uygulamanın resmi internet sitesinde dünyanın dört bir yanını görmenin büyüsünden bahsederken Kapadokya'ya da selam çakan adamlar, şu cümleyle gönülleri fethediyor: Bir fotoğraf, binlerce söze değer olabilir. Ama canlı bir video, seni başka bir yere götürebilir.

Nasıl çalışıyor? 

Bu arada sadece ios'larda çalışıyor. Ancak Android cihazlar için de uygulamanın eli kulağında. 

Uygulamayı indiriyor, varsa Twitter …

Sen ve Ben

Geçenlerde Power FM'de bir şarkıya rastladım. Resmen beni ele geçirdi. 
Çok yüksek olmayan bir tempo, akla takılan bir melodi ve bir kelimesini bile anlamadigim (arada bir "perişan" duydum sanki) sözlerin böyle cezbedici olmasi.. Beni benden aldı.

Kulak kesildim, baktım sözler Farsça gibi. Hemen SoundHound'u açtım, şarkıyı buldum: Man o tu.

Şarkıya sardıktan sonra öğrendim ki sözler Mevlana şiiri imiş. Aklım bir daha kaçtı. 

Şiirin Farsça ve Türkçesini yazayım, tam olsun.
Dinleyin, dinletin.

khonak an dam ke neshinim dar eyvan, man o to
be do naghsho be do soorat, be yeki jan, man o to
khosh o faregh ze khorafat-e-parishan, man o to
man o to, bi man o to, jam' shavim az sar-e-zogh

saadet zamanı: avluya doğru oturmuşuz, sen ve ben
endamımız çift, sûretimiz çift, rûhumuz tek, sen ve ben
bulandıran palavralardan âzâde, gamsız bir keyif, sen ve ben
sen ve ben, ne sen varsın ne de ben, bir olmuşuz aşk elinden

Haftanın Güzelleri: ActOrchestra - Sıfırdan Sonra

Hayatta bazı güzellikler var; hiç beklemediğiniz bir anda haberdar olduğunuz ve iyi ki de bana göründü dediğiniz güzellikler. İşte geçtiğimiz hafta ben böyle iki güzelliğe denk geldim.

Konuşmak? Yani bildiğimiz anlamda? Hayır.


Bursa'da bu yıl dördüncüsü düzenlenen "Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali", Devlet Tiyatroları'nın şahane etkinliklerinden biri oldu. Ancak bu festivalin bir oyunu vardı ki, sanırım sahne sanatları hakkında herhangi bir şey beni uzun zamandır böyle düşündürmedi.

Actorchestra'dan söz ediyorum. Bükreş Ulusal Tiyatrosu oyuncularının sahnelediği, tek perdelik bu oyunda herhangi bir dilde konuştukları söylenemez. Ancak herkese aynı anda aynı duyguları hissettirecek, senkron sıkıntısı yaşatmadan güldüren, coşkulandıran bir performans izlediğimizi içtenlikle söyleyebilirim. 
Aslında biraz önce her ne kadar "bir tiyatro festivalinde" kendisini "oyun" diye çağırmış olsam da, bu seyri doğru tanımlamak biraz güç. N…