Kırmızı Toplantı Notları – KTN

Geçtiğimiz gün rutin kitapçı gezilerimden birini yaparken, olmazsa olmaz’ım Mephisto’ya uğradım İstiklal Caddesi’nde. Bir saate yakın yeni çıkan kitapları ve dergileri inceledikten sonra “ayın yayınevi” masasına yöneldim. Altıkırkbeş kitaplarının %20 indirimle satışta olduğunu görmek gözlerimi parlatmadı değil.

Her biri birbirinden ince düşünülmüş kitaplara dokundum, biraz Kafka’landım. 
Daha sonra Kaan Çaydamlı’nın KTN’sine uzandı elim, Kişisel Toplantı Notları’na.

Altıkırkbeş kitaplarının önsözleri gibi düşünülmüş, kaleme alınmış bu yazılar, her biri öyle sağlam birer duvar, pencere, ağaç gibi duruyor ki, kitaplaşmayı hak etmişler sonuna kadar.
Hem de ne kitap! Kıpkırmızı! Kandan hallice, aşktan, tutkudan, terk edilişlerden, kalakalışlardan arda kalan tüm diriliğiyle nasiplenmiş kırmızıdan, iliklerine kadar.Bir iki kusuru yok değil. Kasti söz oyunları hariç tutarsak, hariçten haddinden fazla hataya rastlamak mümkün içeride, ne yazık ki. Eksik sözcükler, kafası karışık harfler.. Bir maçın seyir zevkinin noksanlığı vücut buluyor ellerimde böyle kitaplar okurken ben. KTN, okuma inadım sebebiyle bitiş düdüğünü gördüğüm bir kitap oldu, şükür.

Olumsuz noktaları bir yana, kafama bıraktığı virgüller, hayatıma iliştirdiği soru işaretleri ile cümleme katkısı inkar edilemez bir iş olmuş KTN.

Kaan Çaydamlı’nın o sık sık dokunduğu terk edilmek hadisesine dokunmadan da edemeyeceğim. Zira, kitabı bir nefeste okurken kendi kendime notlar aldım. Hatta bunları kitabın o kırmızı sayfaları üzerine, beyaz aksine, siyah kalemimle yazdım;

Terk edilen bir erkek, sadece kadınlara duyduğu inancından olur.
Ama bir kadın terk edildi mi, inancı ölür.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Körlük

Sen ve Ben

güldük, eğlendik, bitti.