Körlük

Boş lafın kazandığı bir oyun bu. Altı boş, sadece duygularını emen lafların kazandığı bir oyun. Sonunda senin de kazanıyor gibi göründüğün ancak en nihayet mutlaka kaybettiğin bir oyun. Bu oyunda sadece boş laflar ve ağızlar kazanır. Bunu bir kenara yaz.

Senin ruhun sıkışacak yakın zamanda, birkaç nefes daralması gelecek içine oturacak. Onlar kalkmadıkça sen boğulacaksın, onlar kalkmayacak. Bir süre içinde ikamet edecekler, ta ki bu oyunun en hararetli günleri geçene kadar. Sen, sıkışmış ruhunla kaçacak delik arayacaksın. Bütün kaçma’lar kaçışacak. Birkaç nefes daralması daha sonra…

Söyleyemediğimiz her şeyin boğazımızda bir yerde bir yumruya, oradan da bedenimizin en ummadığımız köşelerinde yumrulara dönüştüğünü söyleyen efsaneyi bilirsin. Belki bu yüzden, bir yer elması kadar biçimsiz hissediyorum kendimi. Hani biraz yol versen ferahlayacak, biçimlenecek ama ısrarla şekilsiz şimdi.

Nereye varacak bu seyir bilmiyorsun. Tek bildiğin şey, kararlı bir bitmeyiş.

“Neden böyle?” diye sorarken buluyorsun kendini. Neden böyle bu oyun? Mutlaka böyle mi oynanmalı? Kurallar değişmez mi? Sorular, sorgulamalar değişmez mi? İçinde kalmak istemediğin bir su gibi bu su. Fakat içinden de bir türlü çıkamadığın. Ne yana dönsen karanlık, ne yana dönsen balçık. Battıkça boğulmak gelse iyi yalnız, gelen şey bir tür boğuldukça yaşamak olup çıkıyor zamanla. Ne körlük bu. Ne körlük… Ne istemli bir körlük. Ne Allah’ın cezası bir körlük!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sen ve Ben

güldük, eğlendik, bitti.