Bazı iyi şeyler KÜNT diye olur!

Hayatta her daim ağzımızı burnumuzu kıran, ruhumuzu, enerjimizi emen şeyler olmuyor. Tam tersi, bazı şeyler biraz daha umutlu, daha iyimser, en azından daha tatmin olmuş hissetmemizi sağlıyor. 

İşte tam da öyle bir şey var: Künt Mecmua. Kendisini yakından tanımanız için Künt'ün kurucularından İnci'ye birkaç soru sordum. Zira Künt'ü bir İnci'den, bir Murat'tan, bir de yazarlarından-çizerlerinden dinlemek lazım.


Şimdi bu Künt nedir?
Künt, daha çok kültür-sanat ağırlıklı, aylık yayınlanan, interaktif ve ücretsiz bir Ipad dergisidir. Künt'ün sloganı "Eş sesli değil, çok sesli mecmua!". Dergide birçok yazarın çeşitli konularda yazılarıyla (deneme, şiir, hikaye; ayrıca müzik, moda, sinema, mekan, sosyal medya, seyahat yazıları vs.) birlikte ulusal ve uluslararası birçok çizer-fotoğrafçı-ressamın işleri de yazılarla eşleşmeli olarak yer almakta. Künt, kendini kültür-sanat ve edebiyat dergilerinin toplumdan izole ve eğlenceden uzak elitliğinden kurtarma derdinde. İllustrasyon: Mehmet Süleyman Sağlam

İnci kimdir, Murat kimdir? Künt nereden çıktı!?
İnci, yıllarca ulusal ve uluslararası markalar için reklam yazarlığı yapmış bir yazardır. Murat ise disiplinler arası çalışan bir sanat yönetmenidir. Zamanın birinde, bu iki genç ajansın birinde tanışırlar. Ortak noktaları çok yönlü olmak, çay sevmek ve reklam sektöründen nefret etmektir. Birlikte bir tasarım ofisi olan Halt Studio'yu kurarlar ve ilk icraat olarak da Künt'le ele, dile ve de takipçiye gelirler.

Kimler burada yazar, çizer, neler hakkında konuşulur?

Çok sesliliğin hakkını verecek ve derdini ifade edebilecek herkes burada yazar, çizer. Dileyen online oyunlardan bahseder dileyen hormonlarından dileyen ufuklarda beliren distopyalardan dileyen de dipsiz monologlarından ve hatta dileyen masallardan...
Nerelerde bulunur, nerelerde bulunsun diye uğraşılır?

Şu an sadece Ipad uyumlu olarak App Store'da ve ücretsiz. Iphone için çalışmalara başladık. Sonrasında tüm mobil cihazlarla uyumlu hale getireceğiz elbette. Basılı olarak da ulaşılabilir olmak isteriz ama daha gidecek yolumuz var. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan da haberlerin bir kısmına ve efsane GIF'lerimize dileyen ulaşabilir.
Kendini 5 yıl sonra nerede görür?


Künt bildiğimiz dergi formatından uzak, çok daha esnek bir yapısı var. İnteraktif dergi olmanın nimetlerinden faydalanarak yola çıkılsa da bu su durmaz, akar gider. Umarız gittiği yere de güzel şeyler götürür. Teknolojinin 5 yıl, hatta bırak 5 yılı 1 yıl sonra bile nerede olacağını bilemediğimizden bu soruya cevap vermek imkansız ama biz üreten insanlara ilham vermek, etiketlerin çatur çutur harcandığı bir garip çağda çok sesliliğin güzelliğini göstermek, tematik bir yayın olmaktan olabildiğince uzak durmak isteriz.

Künt'e nasıl ulaşılır?
Derginin Facebook sayfasına şuradan ulaşılabilirsiniz. Bu sayfada tanıtım filmimizi de göreceksiniz. Ayrıca indirmek isterseniz şuradan, web sitesi ise buradan.

Şimdi iPad'lere abanıyoruz.
İyi şeylere bakmak için.
İyi insanlar görmek için.
Biraz daha bakmak, biraz daha görmek için.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sen ve Ben

Körlük

güldük, eğlendik, bitti.