Bir Sabah Kuşağı Bunaltısı

Bir saattir ATV'de Müge Anlı'nın programına maruz kalıyorum, bile isteye. Konuşulan konu şu: Siverek'te evli bir kadın, eşinin de yakından tanıdığı bir adamla beraber, yine eşinin motoruna binip çarşıya gidiyor. Etrafta da laf söz oluyor bu mevzu. Programda da bu olay "New York'ta yaşansa sorun olmaz ama Siverek'te, Türkiye'nin her yerinde sorundur bu" diyerek ele alınıyor.

Vatandaşın bakış açısı, bu olayda iyi niyet olduğunu kabullenmezmiş. 

O zaman vatandaşın bakış açısı biraz uzasın o vakit.

Ulan deli misiniz? Motor kadının eşinin motoru. Eşi, hadiseden haberdar, karısına bin, git, işini hallet demiş. Kötü niyet yok, bu belli. Size ne oluyor?!

Bu işi yapan insanlara, düpedüz "mezhebi geniş" muamelesi yapılıyor. Sanki o motorun üzerinde kadın, ailesinin dostu olan adamla çarşıya gitmemiş de, iki satır porno çekip gelmiş gibi iteleniyor. Bu şiddet sadece o motordaki kadına değil, söz konusu erkeklere de uygulanıyor.

Ya ne ara zehirlendiniz siz bu kadar? Ben eşimi bir kız arkadaşımla bir yere gönderemez miyim, o ben erkek arkadaşlarıma buluşurken peşime adam mı taksın? Sapık mıyız biz, her fırsatta birbirimize atlayalım?

Aslında, ele aleme ne bu durumdan, arkadaş olanlar, karı-koca olanlar konuyu sorun etmezken, size ne düşüyor tasası diye, dedikodu yapan beşinci onuncu şahısları eleştirmek düzeltir bu bakış açısını. Zaten, izleyici kitlesinin algı seviyesi düşük. Benzer durumlar yaşayan aileler, eşler dostlar olabilir - zira hadise de çok hayatın içinden bir hadise. Sen sabah kuşağında en çok izlenen programı yapıp başka kadın cinayetlerine, katliam görünümlü "cinnet"lere sebebiyet verebilecek bir düşünce biçimini -yanlışını- nasıl takdir ediyorsun? Aklım almıyor!

Her geçen gün biraz daha anlıyorum bunu. Bu coğrafyanın, etnik ya da dini kökenleri bağımsız, tüm insanlarının en büyük ortak sorunu, işsizlik. Bu işsizlik, mesaili-maaşlı bir işinin olmaması değil, insanların hayatlarını donatacak "uğraşı"larının olmaması. Adam sinemaya gitmiyor, resim yapmıyor, iki tane kitap okumuyor; onun karısı kiminle ne yapmış, öbürünün düğününde eltisine ne kadar altın takılmış, berikiler ikinci arabayı nasıl, hangi paralarıyla almış, bunu dert ediyor, etrafındakilerle bunu konuşuyor.

Bu sırada da çirkinlik paçalarımızdan akıyor tabii...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Periscope'uyoruz!

güldük, eğlendik, bitti.

Körlük