O ağacın en yüksek dalına çık: Monica Z.

Malumunuz, sinema kanalları, televizyon seyircisinin başına gelmiş en güzel şeylerden biri. Teledünya'nın Sinema TV'si de şahaneden hallice. Zaman zaman akıl almaz rezillikte yapımlar izletseler de, bazen -bugün olduğu gibi- insanı yeni insanlar tanıdığına memnun eden işler de yayınlıyorlar. 

1950-60'larda İsveç'teyiz. Filmin başkahramanı Monica Zetterlund. Kendisi İsveçli bir genç kadın. Telefon santralinde çalışan bir caz şarkıcısı ve daha sonra oyuncu. Film de onun biyografisi: Monica Z. Ya da diğer adıyla Waltz for Monica.

Oldum olası biyografi izlemekten, okumaktan haz duymuşumdur. İnsanların hayatlarına, olup olabilecek en görünmez halimle sızmayı, bir oyun sayarım kendime. Monica'nın da sıkıntılı, arzulu, biraz da şımarık hayatına karışmayı da bu yüzden sevdim. 

Monica Zetterlund, ailesini, çocuğunu, yaşadığı yeri karşısına alarak şarkı söyler. Ona kimse inanmaz. Büyük bir şarkıcı olma ihtimali herkes için hayalden ötedir. O inanır, rüyalarının peşinden gider. Caz en büyük tutkusudur. Bir gün Ella Fitzgerald ile karşılaşır, ona bir şarkı söylemek ister, izin alır. Do you know what it means to miss New Orleans isimli şarkıyı söylerken Ella onu durdurur ve "Sen New Orleans'ı özlemeyi ne bilirsin ki, kendine ait bir şeyler yap" der. Bu onun için bir kırılma noktası olur ve İngilizce sözlü caz şarkıları söylemek yerine İsveççe sözlerle şahane şarkılara imza atar. 

Filmde sanatçıyı, Edda Magnason isimli İsveç-İzlanda ortak yapımı, aynı zamanda besteci, şarkıcı ve oyuncu olan hanım kızımız canlandırıyor. 1984 doğumlu bu genç kadın, kanımca uluslararası birçok yapımda kendini göstermeli. Duru, samimi ve gerçek bir oyunculukla, rolünün hakkını fazlasıyla veriyor.

Fırtınalı aşkları, dengesizlikleri, dibe vuruşları, zor babası ve kızıyla, Waltz for Monica, oldukça "kıyak" görünen bir hayatın arkasında olan biteni izletiyor. Hem de iyi müzikler, çok iyi oyunculuklar ve seyircisini içeri "buyur" eden bir dünyayla. 
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Periscope'uyoruz!

güldük, eğlendik, bitti.

Körlük