Yokluğunda Çok Kitap Okutan Mustafa Sandal Şarkıları

Mustafa Sandal. Sanki hep bir popstar olacakmış da yarım kalmış gibi gelir bana. Belki o eliptik el hareketleri ile süslediği dansı, belki yıllara meydan okuyan(!) yenilenmek, tazelenmek nedir bilmeyen vokali ile, aynı zaman diliminde takılı kalmış gibi durur zihnimin köşesinde.

Lakin birkaç şarkısı var ki, dün de yarın da hep aynı anları anımsatacak, çocukluğun, ilk gençliğin sancılarını yakınen hissettirecek, sanki "Musti"nin gezegende var olma sebebi..

İşte onlar, şarkılar, şarkılarımız...

Gidenlerden
Yaş takriben 8-9 bilemedin 10. Ama öyle bir aşk acısı gelmiş oturmuş ki yüreciğime kalkmak bilmiyor. Odamın demir parmaklıklı, bahçeye bakan penceresinden dışarı, eski aşklarımı az önce uğurlamış gibi bakıyorum. Şarkının ince arabeskine diyecek yok. Zaten bunca efkarın sebeplerinden biri de o. Musti "Gidenleeeğrdeeğn aağaah" dedikçe iç çekiyorum. Yaş takriben 8-9.

Bir anda
O intro nasıl unutulur! Karanlıklardan çıkagelen bir erkek sesi, kaotik kadın vokaller, yükselip alçalan ritmiyle bir anda kafa dağıtan o şarkı nasıl unutulur. Perdesiz gitarda Erkan Oğur olduğu yıllar sonra öğrenilir, akılda şahane şarkının yanı sıra, çakma Bond halleriyle şarkıcı kişinin arz-ı endam ettiği acayipli klip kalır.

Beni aldatma

Bu şarkının dışında iki şey daha var, bu şarkıyı düşününce aklıma düşen; Sinan Çetin ve Bay E. Sinan Çetin'i o vakitler tanısam tanısam Güllerin İçinde çala çala ayrılanları kavuşturduğu güzide program Film Gibi'den tanıyorum. Bay E desen ayıplı bir şeymiş gibi bahsedilen bir film, sormaya çekiniyorum filan. Suç Bende'nin gölgesinde kalmamayı başarmış bu şahane şarkı, klibi dışında en çok okuldan servisle eve dönmelerimi hatırlatıyor. Hey gidi.
Denize doğru

Bu şarkının da hatırladığım kadarıyla klibi yok. Ama öyle çok dağıtmışlığı var ki kendisinin sağ olsun.. Yazlıktayım, walkman'imle dinliyorum kendisini başa ala ala. Söylemeyi de seviyorum bi' de. En çok da "dökülen yaprakları dikelim" kısmını.. Ah ne lirik fantastik dünyalara akıyorum belli değil! Burada yaş en fazla 8-9, bilemedin 10.

Hayır, şimdi başka türlü iç geçiriyorum bu şarkıları dinlerken. Günlerin, gündemin, insanların o kadar da kirli olmadığından adım gibi emin olduğum zamanlarda, böyle melankolik ilk aşklar yaşayacağımıza, adam gibi, hakkını vere vere, büyük adam aşkları yaşayabilseydik ya. Olamadı. 

Olsundu. 90'lar hepimizde koca hayat izleri bıraktı. Musti'ninki de birkaç şarkı..

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Periscope'uyoruz!

güldük, eğlendik, bitti.

Körlük