Bir Sosyal Medya Deneyimi

Birkaç zaman önce Vestel'in Facebook'taki sayfasını yani Evin Kalbi'ni takip etmeye başladım. Bknz. Evin Kalbi. Facebook'ta marka sayfası izlemek meslek hastalığı..

27 Aralık'ta bu üslubu kendine has güzelim sayfa bir içerik paylaştı: 

Evin Kalbi’nden kişiye özel, el yapımı yılbaşı hediyesi. Bu videonun altına gelecek en ilginç 5 yorumun sahibine, özel tasarım kapaklar bizden hediye. Gerçekten çizip göndereceğiz, aynı videodaki gibi, evet.

Söz konusu kapak, sayfanın cover fotoğrafını da oluşturan, boyalarla yeniden, yeni bir vücut bulmuş, bilimum şişe kapaklarından biriydi.

Daha önce cover'daki "kapak" fikrinin de iletişimini yapan sayfa, işi bir adım ileri götürmüş, bizi de hikayeye dahil etmek ister gibiydi. Kapakçı Kız, artık bir masal kahramanı gibi değil, etli canlı ve dahi kanlı vaziyette Evin Kalbi videolarında arz-ı endam ediyordu. 

Girişte söz ettiğim içeriğe gelirsek.. Ben o içeriğin altına bir yorum yazdım: 

Daha önceki videoyu izledim. İtiraf ediyorum, biraz uzun buldum. Ama asla "fasafiso" demedim. Sadece kendime "negzel ya" dedim. Evdeki soda şişelerini kestim, vazgeçtim. Uzandım, televizyon izledim, kocam geldi, yemek yaptım. Çok da güzel yaptım. Dedim ki, "Ben bugün bir video izledim, kapaklı. Gel sana da izleteyim." Tatlı niyetine izledik. Bizimki videoyu beğendiğini söyledi, bana döndü. "Organik like seni!" O an durdum, "Acaba o kapakların tazeleri gelir mi?" Şimdi sunum hazırlarken bir baktım gelmiş. Ne güzel gelmiş. Fasafiso diyen de halt etmiş!

Kampanyacı teyze görünümlü, şuurlu kız.


Reklamcılık sektörünün içinde olunca, bana ben gibi konuşan markalara duyduğum özlem daha iri bir süratle artıyor. İşte bu yüzden, benim gibi düşünen, konuşan bu markaya "yalnız değilsin, yalnız da olmazsın" demek geldi içimden. 

Bir hafta kadar önce onlardan yine bir ses yükseldi: Aslı, kazandın!

Aslı ne kazanmıştı?
Bir gazoz kapağı. 
Neden bu kadar mutluydu?
Çünkü bir dostundan gelir gibiydi o kapak, çünkü ona özel hazırlanmıştı. 

Çünkü şöyle sunulmuştu: Video burada.

Kendi adımı kumlarda görünce, Kapakçı Kız sınıf arkadaşıma, teyzemin kızına dönüştü. Nasıl güzelleşiyordu!

Kapakçı Kız ve Evin Kalbi durmadı. 
Dün bir paket geldi eve. 
Kargo poşetinden çıkanlar için sizi aşağıya alalım:

Şimdi bu yazıyı nasıl tamamlamalıyım bilemiyorum. 
Reklamcılık sektöründe yaklaşık 8 yıldır profesyonel olarak var olan biri olarak mı, yoksa çerçeveyi genişlettiğimizde sıradan bir tüketici olarak mı konuşmalıyım bilmiyorum. 

Belki de fazla konuşmamalı, kapaklardaki kılığımla bakışmalıyım. 

Lakin bir teşekkürüm var. Beni böyle samimi, sıcak, komplike olmaktan ve çiğ pazarlama kokusundan uzak bir hikayeye dahil eden herkese; Kapakçı Kız'a, Blab'a, bu samimi çizgiyi kendine uygun görüp "hadi" diyen, bu hareketiyle de emsal teşkil etmesini umduğum Evin Kalbi - Vestel'e.

Sahici teşekkürler!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Periscope'uyoruz!

Sen ve Ben

Haftanın Güzelleri: ActOrchestra - Sıfırdan Sonra